Dentysta Kliny Kraków

Leczenie Kanałowe

DENTYSTA KLINY

Leczenie kanałowe – jest jedyną szansą na uratowanie zęba przed jego usunięciem.

Leczenie endodontyczne wykonuje się zwykle wtedy, kiedy ząb jest już na tyle zmieniony próchniczo, że obejmuje głębsze warstwy zęba (okołowierzchołkowe) tzn. miazgę i nerwy, które znajdują się w jego wnętrzu.
Pojawia się stan zapalny w efekcie znacznego rozwoju bakterii oraz ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy natychmiast umówić się do specjalisty stomatologa.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jedną z najnowocześniejeszych i zaawansowanych metod leczenia stomatologicznego. W tej chwili za pomocą wysokiej klasy mikroskopu Zeiss, możemy znacznie powiększyć pole operacyjne, co pozwala dokładnie określić kształt i długość korzeni oraz dostrzec wszelkie nieprawidłowości, których zobaczenie bez powiększenia byłoby niemożliwe, np. dodatkowe odnogi kanałów, zakrzywione i wąskie kanały.

Leczenie przeprowadza się zawsze z użyciem koferdamu, który przede wszystkim, służy odizolowaniu miejsca zabiegu od reszty jamy ustnej.
Zapewnia sterylność i chroni jamę ustną przed dostaniem się jakichkolwiek substancji stosowanych podczas leczenia oraz własnej śliny wraz z bakteriami, które mogłyby zainfekować kanały. Stanowi również barierę przed ryzykiem zakażeń krzyżowych (pacjent/lekarz).

Główne etapy leczenia to:

1. Pełna diagnostyka – konsultacja z lekarzem oraz diagnostyka obrazowa zdjęcie pantomograficzne, zdjęcie RTG punktowe lub badanie tomografii komputerowej 3D
2. Znieczulenie – zabieg przeprowadzany jest zawsze w znieczuleniu miejscowym. Posiadamy m.in. znieczulenie The Wand , które pozwala na znieczulenie tkanek tylko w obrębie leczonego zęba.
3. Leczenie pod mikroskopem Zeiss – usunięcie zmian chorobowych
4. Płukanie i oczyszczanie kanałów środkami antyseptycznymi i ich poszerzenie w celu dokładnego wyeliminowania wszystkich bakterii
5. Osuszanie kanałów oraz wypełnienie materiałem biozgodnym
6. Wykonanie kontrolnych zdjęć rentgenowskich
7. Uzupełnienie zęba po leczeniu kanałowym materiałem kompozytowym lub uzupełnieniem w postaci koron protetycznych lub inlaya/onlaya. Możliwości jest kilka, zależą one głównie od stopnia zniszczenia zęba przed leczeniem.

W DentystaKliny specjaliści z dziedziny endodoncji starają się przeprowadzić takie leczenie na jednej wizycie, co pozwala zminimalizować stres Pacjenta oraz zaoszczędzić jego czas! Wykonujemy także leczenie powtórne (tzw. reendo), leczymy kanałowo zęby z uzupełnieniami protetycznymi (nie niszcząc korony), a także z wielką skutecznością usuwamy złamane narzędzia.

W naszym Centrum Stomatologii leczenie kanałowe odbywa się wyłącznie z użyciem mikroskopu, oraz sprawdzonych narzędzi endodontycznych m.in. urządzeniem jakim jest endometr, który skutecznie mierzy długość i głębokość korzeni, czy mikrosilnik endodontyczny służący do mechanicznego oczyszczania kanałów.

To wszystko przyczynia się do PRECYZJI leczenia i daje gwarancję wysokiej jakości usługi dla Pacjenta oraz zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas przeprowadzanego leczenia.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ!

DENTYSTAKLINY

Wincentego Kadłubka 6, 30-446 Kraków

poniedziałek: 8 – 16
wtorek – czwartek 9 – 20
piątek 8 – 20
sobota – wybrana sobota miesiąca

ODNOŚNIIKI
DENTYSTA KLINY

Koferdam to niewielki kwadratowy arkusz (silikonowej) gumy lateksowej bądź nie lateksowej (w przypadku uczulenia Pacjenta na lateks), który za pomocą klamry mocuje się w jamie ustnej Pacjenta.
Po założeniu przygotowanego zestawu, w polu zabiegowym widoczny jest tylko leczony ząb. Kolejnym krokiem jest naciągnięcie koferdamu na ramkę umieszczoną wokół ust pacjenta oraz sprawdzenie szczelności miejsca zabiegu.
Pacjent może swobodnie oddychać i połykać ślinę w trakcie zabiegu.

Koferdam to swoistego rodzaju ślinochron, który spełnia wiele ważnych funkcji podczas leczenia kanałowego.
Szczelnie okala ząb izolując go przed kontaktem z drobnoustrojami znajdującymi się w ślinie, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia zakażeń, infekcji i możliwych powikłań. Ponad to ochrania tkanki miękkie w jamie ustnej przed potencjalnymi uszkodzeniami oraz przed połknięciem oraz przedostaniem się do dróg oddechowych narzędzi czy leków stosowanych w trakcie leczenia. Umożliwia bardzo dobrą widoczność podczas przeprowadzania zabiegu (odsunięcie warg i języka, brak parowania lusterka).
Koferdam znacząco poprawia skuteczność oraz efektywność pracy stomatologa.

Zdjęcie panoramiczne, wykonywane jest za pomocą specjalistycznego urządzenia do diagnostyki obrazowej zwanej PANTOMOGRAFEM. Uwidacznia ono duży zakres struktur kości twarzy i zębów, dzięki czemu pozwala na dokładne zbadanie warunków anatomicznych Pacjenta i zaplanowanie kompletnego leczenia. Zaletą tej metody jest NISKA DAWKA promieniowania, krótki czas potrzebny do wykonania zdjęcia oraz komfortowy przebieg badania. Obraz zostaje bezpośrednio wyświetlany na ekranie monitora, a dedykowany program komputerowy umożliwia cyfrową obróbkę.
RTG punktowe stosuje się w badaniu pojedynczych zębów. Jest najczęściej wykonywanym zdjęciem w czasie leczenia stomatologicznego. Umożliwia wykrycie próchnicy (np. próchnicy ukrytej, wtórnej lub głębokiej). Pozwala sprawdzić jak ułożone są korzenie zębowe oraz określić czy występują zmiany, które wymagałyby leczenia kanałowego. Dodatkowo dzięki zdjęciu punktowemu, możemy wykryć zmiany nowotworowe, w postaci nacieków, guzów oraz zmian chorobowych takich jak torbiele. Zdjęcie rtg daje możliwość oceny skali uszkodzenia zębów podczas urazów.
Diagnostyka radiologiczna odgrywa ważną rolę na każdym etapie postępowania, począwszy od rozpoznania schorzenia, poprzez różnicowanie, staranne planowanie leczenia, na kontroli po jego zakończeniu skończywszy. Wynalezienie tomografii komputerowej z promieniem stożkowym (CBCT – Cone Beam Computed Tomography) pozwoliło przy zastosowaniu wielokrotnie mniejszej dawki promieniowania uzyskać obraz w trzech płaszczyznach 3D i przekrojów transsektalnych. W powstałym obrazie widoczne są kanały nerwowe, naczynia krwionośne, zęby oraz zatok. Badanie pozwala na obrazowanie wszystkich struktur anatomicznych z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innym rodzaju badania radiologicznego. Dzięki tomografii możemy również ocenić jakość i ilość kości przyszłych implantów w stosunku do struktur anatomicznych nerwów, zatok szczękowych i korzeni zębów. Uzyskany obraz można wielokrotnie przetwarzać, obrabiać, mierzyć i tworzyć wizualizację. CBCT jest szybką, bezpieczną i najdokładniejszą metodą obrazowania w radiologii stomatologicznej.